16 Temmuz 2009

Sigara Yasağı Hakkında

Evet o büyük gün geldi çattı. Birkaç gün sonra ayvayı yedik biz sigara severler. Tamam sigarayı artık içmiyor olabilirim ama bunun nedeni tamamen parasızlık. Para bulduğumda tekrar içmeye başlamayacağımın garantisi yok. Keyfimden içiyordum ben.

Bizde bir vur deyince öldürme olayı var sanırım.
Hayır yasaklanmasın demiyorum, ki bunu dersem uvv hiç mi bizi düşünmüyorsun biz senin dumanını çekmek zorunda mıyız diyecek zilyon tane adam var biliyorum.
Sigara devlet dairelerinde, onların bahçelerinde kesinlikle yasaklanmalı. Bu tamam. Ama arkadaşım bir kafeye girdiğin zaman zaten sana soruyorlar sigaralı bölüm mü sigarasız bölüm mü? Heh bu oluyor, uyguladınız oldu. Neyi yetmedi de komple yasaklıyorsunuz bunu anlamadım. Mükemmel bir şekilde işliyor her şey. Sigara içenler dışlanıyor. Dışlansınlar da bundan şikayetçi olan birini görmedim şimdiye kadar.
Ben bugüne kadar sigara içmeyen birinin yanında fosur fosur sigara içmedim, ya soruyorum ya da direkt çıkıyorum onun yanından. Doğrusu bu. Yok ağzımız, üstümüz başımız kokuyormuş. Bazı parfümlerden rahatsız oluyorum onları da yasaklayın mümkünse. İstediğim gibi kokarım arkadaşım, kokum da mı kanser ediyor seni.?
Daha Karadeniz'deki ölümlerin, sakat doğumların sebeplerini araştırmaya üşenirken, gidip yok işte bu çayda bir şey diye kameraların önünde höpürdete höpürdete çay içen zatlarımız varken anlamıyorum bu düşmanlığı.
İçkiyi yasaklayamadık sigaradan başlayalım önce.
İçki içilen mekanlara gidemeyeceğiz, kahvehaneler için de üzülmüyor değilim. Tamam adamlar orda pinekliyor bunun yerine gitsin kitap okusun diyordum ama emekli olmuş bir adama sigarayı yasaklayarak kitap okuma sevgisi de kazandıramazsın. Adamlar sigara içmeye gidiyor zaten kahveye.
Bir zamanlar köylerde kadınların bile efkarlanınca yaktığı, misafire ikram edilen sigaranın hazin dramı...
Ben çok sinirlendiğimde sigara içmezsem barut fıçısı gibi oluyorum arkadaş, etrafa zarar veriyorum. Kafam bozulunca o sigarayı içmezsem kendime zarar veriyorum. Katil olma potansiyelim artıyor. Öyle de zararlı böyle de.
Sigara içmek özgürlük değildir deniliyor. Doğru. Birini sandalyeye bağlayıp yüzüne duman üflersen o kişinin özgürlüğünü hiçe saymış olursun ama bugüne kadar ben kimseyi pasif içici yapmadım. Çocukların yanında yöresinde sigara içmedim, dumanının olduğu yerlere çocuk kabul etmedim.

Sen içmiyorsun ve sağlığa zararlı diye yasaklanması mı lazım anlamadım bunu.
Bunları sigara içen biri olarak değil, içmeyen biri olarak yazıyorum. İçsem de farklı şeyler söylemezdim zaten.
Normalde sigara içmeyen biri sinir krizi geçirmek üzereyken teklif ettiğim sigarayı sevinerek alıyor ve sinir krizi geçirmeyip sakinleşiyorsa bu meret bazen işe de yarıyor demektir.
Bundan sonraki adım komple yasaklamak olacak zaten eminim.
Tütün üretimi yapan tarlaların çoğu sanırım sadece tütün kolonyası için ekilecek. Bakalım bakalım. Tütün güzel şeydir.
Şairler sever.

Bir de balkonumda içtiğimde alt/üst/yan/karşı komşu şikayet edecek mi beni? Edecekse kime şikayet edecek? Evde bir odayı sigara odası yapsam eve gelen misafir odanın varlığını anlasa ve beni kolluk kuvvetlerine şikayet etse, ben suç işlemiş mi olacağım.?

Sigara iyi bir şey değil ama bazıları iyi olmayan şeyleri tercih eder. Ve yine bazı şeylerin iyi olup olmadığı konusundaki düşünceler dönem dönem değişir. Sigaranın hazin durumu bu şekilde özetlenebilir ama vur deyince öldürmenin anlamı yok özeti budur efendim.

Ve nargile.. Kültürel özellik taşıyor onu yasaklamayın. Onun da yasaklanması için çalışmalar başlamış sanırım bakalım ne olacak. Abartmayın derim ben. Yasaklanmasın desem şimdi her yerde nargile içilmeye başlanacak, yasaklansın desem hepten kötü ama buna da başka bir çözüm bulunmalı.

Hiç yorum yok: