19 Haziran 2012

Aynen Devam

Kendimi bir an sadece minicik bir an, evladı ölen annelerin yerine koydum. İçimde öyle bir nefret oluştu ki, ve çaresizlik! Birinin yakasına yapışmak istedim, ama kimin!? 

Birileri böyle istiyor diye her seferinde gencecik insanlar yitip gidiyor. 18 kişi.. Şimdilik gelen rakamlar bu. İki ayrı taraf öyle mi? İki taraf da gariban, belki cahil, belki zorunlu, belki bilinçsiz... Ne için? Vatan savunmak, kimden ne için? İdeallerini savunmak, kime karşı? 

İstekler zamanında yerine gelmiş olsa daha mı az zarara girerdi TC. Sanmıyorum. 

Bol çocuk yapın evet. Emeğin bedeli düşsün, zenginler daha da zenginleşsin, fakirlerin fakirliği baki kalsın. Birileri parayla askerlik 'yaparken' birileri parası olmadığı için ölsün. Biz doğuralım birileri öldürsün. Bu böyle devam etsin. 

Birilerinin sabrının taşmasını beklesin birileri. Ne olacak sabır taşınca? Oturup anlaşmak bu kadar zor mu? Bırakın kararı anneler versin! Sıkıysa buna izin verin! 

Oturdukları yerden "şehit" diye anmak ne kolay? Çorapsız 'şehit' çocuklarına iki kuruş verin, vicdanınız rahatlasın e mi yine?

He bir de lütfen toplu taşımalarda şehit yakınlarına, gazilere falan yer verin. Oturarak gidince acılar azalıyor çünkü.

1 yorum:

derbay dedi ki...

Aklıma pkk'nın kuruluşu geldi.. Lice'de yıkıcı bir deprem! İnsanlar sokaklarda per-perişan... Aynı Van'da olanı düşün.. Ve aylar geçmesine rağmen illa da çadır, söz verildiği gibi ne ev var ne birşey; aynı şimdiki Van.

Sonra halk ayaklanır, ellerine verilen ve tek barınma yerleri olan çadırları yakmaktan başlayarak isyan ederler.

Bu isyan, devletin köylerdeki her haneye bir silah dağıtmasıyla devam eder. Bu silah dağıtma işi sonradan "koruculuk" sektörüne dönüşür. Ama ilk silahı veren de yine devlettir.

Sonrası biraz dış etkenlerin yardımıyla alır başını gider.

Yani diyeceğim o ki; devlet çok değil, birazcık adil olsaydı bir vatanın yurttaşlarına bugün bu kan akmazdı. Bugün Van'dan eskisi gibi haber var mı yok? bir kaç görüştüğümüz tokinin yaptığı evleri 80.000'den başlayan fiyatlarla depremzedelere satışa başlandığını söyledi.

Van da belki 2. Lice vakası olacak. Gerçi öyle bir medya varki, olsada duymayız..