26 Ocak 2011

Sevgili Güllük


Dün güzel güzel hazırlanıp doktora gidiyorum diye evden çıktım. Yağmur yaş demeden yollara düştüm. Karşılığında ne buldum..? Hiç!! Adam başka bir şehre yerleşmiş. Gitmiş akademisyen olmuş. Gözlerim dolu dolu oradan ayrıldım. 

Kendime bir toka aldım. 
Sonra da halamın ısrarıyla pes etmeyip başka bir doktora gittim. 70 yaşında içi geçmiş bir erkek  ya da iğrenç süslü bir kadın doktor beklerken 50 yaşında çok cici bir erkek doktorla karşılaştım. Espri yapan, dinleyen, önemseyen bir doktor. "Off her şeyi en baştan nasıl anlatacağım ben şimdi?" derken hiç susmadım yine. Depresyonum ağır basmış yine bir haftadır ve bunu önlemek için yeni bir ilaç verdi. 

Aydınlanıyorum. Şimdiye kadar hep psikolojiyle ilgilenmiştim. İnsan biriciktir, önemlidir, önemli olan dinleyip düzeltmektir bilmem ne. Şimdi yeni yeni öğreniyorum ki, insan bir bok değilmiş aslında. Geçen de dediğim gibi sadece beyinden ibaretiz. Rezillik! 
Adam bana "Biz, doktorlardan ne bekliyorsun?" dedi, yani nasıl biri olmak istiyorsun'a getirdi. Ona göre ilaç verecek ve ben istediğim yani istenilen biri olacağım. 
İyice mala bağladım. "Çok güldün, azıcık üzül sen; al sana ilaç", "Çok üzülmüşsün yeter bu kadar üzülmek, al sana ilaç", "Çok zayıfsın al sana ilaç, biraz kilo al bakayım", "Yeter çok kilo almışsın, biraz zayıfla, şu ilacı keselim artık". Son iki ayım bu şekilde geçti. Bir yandan iyi olacağıma inanırken bir yandan ne kadar basit bir yaratık olduğumu görüp şimdiye kadar insan olduğum için kalkan götüm indi. 

Kilo meselesi de ciddi evet. Daha önceki doktorun verdiği ilaçla 2 ayda 6-7 kilo aldım. Götüm başım çıktı. Bu doktor da sağ olsun bana "Çok kilo almışsın, yanakların şişmiş" dedi ve "Bu ilacı artık keselim" diye de ekledi. Daha da kilo almam tehlikeliymiş. Sağ olun ya, incecik bir kızken süt danası gibi oldum sayenizde. Rejim nedir bilmezken şimdi oturup nasıl zayıflayabilirim'in derdine düştüm. Allah da sizi majeziklere muhtaç etsin e mi inşallah! Her ay regl olasıcalar.! 

Sonra eve gelip ilaçlarımı kullanmaya başladım. Yolda bana sırıtan ve karşılığında bön bön bakışlarımla yaraladığım yaşlı teyzeden senin huzurunda özür dilerim günlükcüm. 
Bu gece yataklara sığmadım, taştım adeta. İlaçların etkisiyle üçte uyandım, baş ağrısı çektim. Kalktım sobayı yaktım, virüs programını güncelleyip yine yattım. 
Saat 10 oldu, şimdi de güzel güzel yeşil çayımı içiyorum.

Değişik bir gündü yine. 
Öpüyorum çizgili yapraklarından, pijamam benim. 
Saliha kucağımda, selamı var. 

17 yorum:

Missbone dedi ki...

O antidepresanlar zaten paso uyutuyor uyurken düzeliyoruz galiba :/

Azze dedi ki...

Bırak doktora gidip derdimi anlatmayı, yataktan çıkacak enerjim yok :/
dizel, kızım kalk yeşil çay demle bana

Uyumsuz dedi ki...

"Her ay regl olasıcalar.! " :)) bedduanın en içteni :)

inanirsakolurbence dedi ki...

Depresyonun en iyi tedavi yöntemi insan içine karışmak bence insan o dönemler hiç bir şey yapmak istemiyor ama düzelmek istiyorsan kafanı meşgul edecek hatta düşünmeye fırsat bulamayacak aktivitelerde olman lazım.İlaçlar sadece zihnini uyuşturur o gereksiz konuşmalardan kurtulursun ama nereye kadar ilaçla devam edilir.İlk etapta ilaç önemli tabiki ama oyalanacak bir şeyler bulmak çok daha önemli.

pippi haşmet dedi ki...

Missbone, iki uçlu duygudurum bozukluğu benim rahatsızlığım. Bilemiyorum bakalım bu şimdi enerji verecekmiş ama mani nöbetine karşı uyardı doktor.

pippi haşmet dedi ki...

Azze, mecburdum valla ilaç yazdırmam gerekiyordu. Yoksa ben de gitmemek için çok direndim ama tedavim aksayacaktı gitmeseydim. İstediğin yeşil çay olsun oh mis ;)

pippi haşmet dedi ki...

Uyumsuz, allah başka dert vermesin tarzı bir şey :) Hak ettiler ama oh canıma değsin :)

pippi haşmet dedi ki...

inanirsakolurbence, hastalığım depresyon değil maalesef. iki uçlu duygudurum bozukluğu. depresyonlarım da çok şiddetli oluyor zaten. 6 ay evden çıkamadığım oldu benim. Değil insan içine karışmak insan görmeye tahammülüm yoktu. mecbur kaldım doktora gitmeye iyi ki de gitmişim en azından durumumun bir adı olmuş oldu :)

pitis dedi ki...

Biraz da mevsimsel bir hali oluyor gibi şu durumun. Bilemiyorum tabi sende nasıl oluyor ama..

pippi haşmet dedi ki...

pitis, bende de durum aynı. Zaten kışın depresyonun azması normalmiş bende. öyle dedi doktor. baharda da mani. hof

pitis dedi ki...

Kış zaten normal insanı da anormal yapar ya. Anormal bir mevsim. :)
Olsun hoflama, ya da hofla ama sıkılma. Bak güzel güzel yazmışsın. Hep birlikte kışları atlatıyoruz işte. ;)
Baharı da atlatırız. Sevdiğimiz mevsimleri uzatırız.

rahat yazar dedi ki...

Çift kutuplu duygu bozukluğu durumunu mevsimler de çok etkiliyor. Baharda da coşarsın belki:) İlaçları aksatma;)
Blogger'lık güzel uğraş bence boşta değilsin yaz sen okuyalım biz;)

O hastalıkta lityum içeren ilaç veriyorlar diye biliyorum ama seninki şu an depresyon ilacı sanırım.

pippi haşmet dedi ki...

pitis, sağ olasın atlatırız evellah :D

pippi haşmet dedi ki...

rahat yazar, 5 tane ilaç kullanıyorum içinde lityum içeren de var. ilaç bağımlısı oldum :)

Uyumsuz dedi ki...

Ehe baksana, sen yorumlara yanıt verince yorumlarda patlama olmuş :)

pippi haşmet dedi ki...

Uyumsuz, :) ben her zaman cevap veriyorum ki halla halla :) Sadece bazen geciktiriyorum o kadar :D

KaRaMeL dedi ki...

peki bu ilaçlar bunca terapi ne kadar faydalı oldu.şu kilo sorunuda çok fena olmuş.