5 Kasım 2010

Her Yazıya da Başlık Bulamam ki Canım aaaBu blogda daha bir tane mim yazabildim. Başlayalım bakalım hadi hayırlısı..
Evet ikinci mimi mimim mimimimimimimi KabaKulak göndermiş. Çok eğlenceli de bir blogu var efendim, mutlaka takip edin, pişman olmazsınız. 
Mim konusunda çok tecrübeli biri olarak mimi açayım. KabaKulak, en yakınımdaki kitabın 55. sayfasından ilk paragrafı yazmamı söylüyor. En yakınımdaki kitap ve ilk paragraf kısmını ben salladım şu an. Daha önceki mimler böyle geliyordu, alışkın değilim çok özgür bırakan mimlere.

Bir dakika, alayım kitabı.
Buldum, evet: "Şaman ve Türk Dünyası" - Ali Faik Demir, Nebahat Akgün Çomak. Yeri geldi söyleyeyim, Nebahat Hanım'la bir vesileyle tanışmıştım. Mükemmel bir insan. Fırsat bulursanız tanışın derim. 
Paragrafı yazıyorum efenim:
"Şamanizm, Lamaizm ile ciddi bir rekabet içinde olmuştur. Bununla birlikte Moğolistan'daki Şamanist geleneği diğer bölgedekilerden ayırmak gerekir. Moğolistan'daki Şamanizm'le ilgili olarak Arap seyyah Rasid-ud Din'in yazdığı 'Moğolların Gizli Tarihi' adlı eserde bu bölgedeki bin yıllık Şaman geleneği anlatılmaktadır. Kuşkusuz Orta Asya'daki Şamanizm, yakın bölgelerle de etkileşim halindedir. Örneğin Kuzey Amerika'daki Eskimolar ile Sibirya'daki Eskimoların Şamanizm anlayışları aşağı yukarı aynıdır. Aynı şekilde Moğol Şaman geleneğiyle, "Bönpo"ların Tibet Prebudist dini, Nepal, Güney ve Güneydoğu Asya'daki farklı dinler arasında bir benzerlik görülmektedir."

Yazı için görsel ararken şu yazıya denk geldim, ekleyeyim dedim.  

9 yorum:

Kabakulak Kocakulakoğlu dedi ki...

haşmet bu hangi kitap haşmet. haşmet sen ne enteresan kişiliksin haşmet. haşmet beni niye şaşırtıyon lan iş yerimde haşmettt.. Kulaklarımın rüzgarına denk gelesin haşmetttt.

pippi haşmet dedi ki...

KabaKulak, dedim ya işte "Şaman ve Türk Dünyası" :)
kihkih :) Şaşır şaşır kulaklarını seyretmek hoşuma gidiyor :))

Kabakulak Kocakulakoğlu dedi ki...

kitabın adını gördüm haşmetçim. konflikasyon yaratma. benim gözüm kitabın üstündeki kocamanite göğüslere tahıldı.

*** o kelimeyi götümden uydurdum haşmetim. öperim saolasın eline sağlık.

pippi haşmet dedi ki...

KabaKulak, hoff ironiden anlamayan nesle aşina değiliz taam mı? erkek işte meme görünce algılar şaşıyor hayret bir şey :)
bacaklar şekil yapmış yalnız şimdi fark ettim :D

MeLLy dedi ki...

Nan pipi kıskandım bak, beni de böyle öveceksen ben de mimleyeyim seni bari..? :p :p

modafobik dedi ki...

Yalnız mimin konusuna taptım, kii senin ilk eline kitaba ayrı bir taptım! :D

pippi haşmet dedi ki...

MeLLy, gönder annem yazalım ne demek :) Ayrıca mimi çok sevdiyse göndermişim say sen de yaz, hatta istersen yazıya ekleyeyim adını. Merak ettim evet sen de yaz sen de yaz.

pippi haşmet dedi ki...

Modafobik, :)) Gönderilmiş say, yaz sen de amaaan hesap mı soracaklar ehi :) Mim güzel, bu mim ikinci kez geliyor bana kihkih :) İlki iki sene önce gelmişti hey gidii

MeLLy dedi ki...

Ahahah! Yok nan, bu aralar bana çok mim geldi, millet postların mimlerden ibaret diye isyan edivercek artıkk.. Bi daaki sefere... :D