7 Mayıs 2010

Jacek Yerka

Fotoğrafı sitesinden aldım. Siteyi yazının devamında belirttim. Arkadaki abi ve ağzı açık ablayı görmezden gelin.
2008 - Torun

Aslında ondan bahsedip bahsetmemek konusunda tereddüt ettim. Çünkü kıskanıyorum. Çünkü ne kadar az kişi bilirse o kadar benimdir gibi geliyor, yine de kendimi aştım ve ondan bahsetmeye karar verdim.

Aslında hakkında çok da şey bildiğim söylenemez. 1952 Polonya-Torun doğumlu. Güzel sanatlar ve grafik eğitimi almış ve 1980'den itibaren bu alanda profesyonel olarak çalışmaya başlamış. 
Karman çormandır onun eserleri, zaten beni büyüleyen kısım da bu. Sürrealizm denince aklıma ilk gelen isimlerden biri. Ne insan ne basit nesne figürleri var. Hepsinin ötesinde hepsinden farklı çizimleri var. 
Eserlerinden alınmış bazı fikirlere son dönemde çekilen filmlerde de rastlamak mümkün. Bir de bu ademceğiz 85 senesinde World Fantasy Award ödülünü almış.  Bunun dışında da bir sürü başarısı var zati.

Jacekciğimin hayatında babaannesinin yeri büyükmüş. Çocukluktan kalma anılarında hep babaannesi varmış. Bunu, yaptığı çalışmalarda da görebilirsiniz. Bazı çalışmaları vintage kokulu. Mutfaklı olanlar var mesela, babaannesinin mutfağı imiş. 
Çocukken içe kapanıkmış işi gücü çizim yapmak, boyalarını kullanmakmış.
Zor şartları aşmış bir sürü emek vermiş şimdiye ulaşmak için.

Bu adamcağızın hayatı hakkında ayrıntıları kendi sitesinden öğrenmek de mümkün:
Sadece tablo yapmıyor, farklı farklı çalışmaları var ve de ve de ve de bu bahsettiğim siteden satış da yapılıyor. 
http://pippihasmet.blogspot.com/2010/05/jacek-yerka.html2 yorum:

Nunuş dedi ki...

oha! şahaneymiş..bayıldım..

pippi haşmet dedi ki...

Çok hoş değil mi Nunuş ama çok hoş :)