7 Aralık 2008

+18 Bayram YazısıBugün bayram diyor Barış Manço..

Her bayram sabahı üşenmeden bağıra bağıra söylerim bunu. Bir keresinde kardeşim azarlamıştı "Bayram şekeri misin arkadaşım gitsene başımdan..!" diye.
Evet bayram şekeriyim..
Geçen bayram, yani Ramazan bayramı pek güzeldi. Evin erkekleri bayram namazına gitti. Onları kapıda karşıladık, herkesin elini öptüm, kimseden harçlık almadım. Vermiyor artık canlarım..
Annem, halam eşlerinin ellerini de öptüler hatta baktım benden gayrı herkesin eşi vardı, çok garip kalmıştım. Neyse dedim kısmet..

Bilmiyorum ama bu kurban işi çocukluğumdan beri geriyor beni. Bir iki sene öncesine kadar kendi kurbanımı kesmekten bahsettiğime inanamıyorum, ne tür düşünceler içindeydim acaba..?
Kesemem arkadaş.. Kestirtmem hatta.. İlerde bunu telafi edecek farklı yollar da artacaktır. Bir cana bile bile kıyabileceğimi sanmıyorum. Kurban bayramı rezilliklerden ibaret bir hal almış durumda. Birilerinin bunu denetlemesi gerekiyor yoksa böyle kaş yapalım derken göz çıkarmış oluyoruz.

Çocukken çok iyi hatırlıyorum.. O zamandan vardı damarlarımda psikopatlık. 4-5-6 yaş hiç önemli değil her kurban izlerdim hayvanın nasıl kesildiğini. Bir çukur açılırdı önce, sonra hayvan bağlanırdı, boynundan besmeleyle duayla kesilirdi.. Atar damar olduğu için kan fıskıyeden fışkırır gibi gelirdi.. Açılan çukur kanla dolardı. Hayvandan garip sesler de gelirdi.. Hayvanın öldüğünden emin olunduğunda derisi yüzülürdü. Bir sesi vardır ki deri yüzmenin, cırt cırt...
Sonra etler ayrılmaya başlar. Bu arada atılması gereken kısımlar da ayrılır. Kellesi ayrılır. Bir keresinde ben bir kap içinde duran kelleden gözüne dokunmuştum, ağlamıştı hissettim.

Gelelim bunları neden anlattığıma.?
Çocuk her şeyi ister. Ben de istedim, nasıl kesiliyor bakmam lazım dedim. Onlar da benim ikna kabiliyetim sayesinde tavlandılar ama olmaması gerekiyordu bu. Şimdi bile bunları bu kadar net anlatabiliyorsam demek ki hafızada kalıyor bu görüntüler.
Belki bu benim manyaklığımdır bilemiyorum ama intihar konusunda, intihar yolları hakkında çok farklı araştırmalar okudum. Hangi yöntemin riski ne, ne kadar sürede ölünebilir, bulunduğunuzda ne halde olursunuz.. Bunların hepsini biliyorum ben. Bileklerinizi nasıl keserseniz daha çabuk tüketirsiniz kanı, kan akarken vücüdunuz ne gibi tepkiler verir..?
Bunlar benim saçmalığım da olabilir tabii bilemiyorum.
Eğer kurban kesilen yerde bir çocuk görüyorsanız lütfen ailesini uyarın. Bu zannedildiğinden daha önemli bir görev. Başka Pippianaları ağlamasın diye söylüyorum.

Bir de kurbanlıkla arkadaş olmak var ki bu daha da beter. Bir keresinde arkadaş olayım dedim kocaman hayvanla. Öyle, ben balkondayken bana serenat yapardı. Kesim günü geldikçe şarkıları acıklı okumaya başladı, uzun hava falan okuyordu yani o derece. Üstelik gözünde yaş da gördüm. Kestirmemek için çok uğraştım ama dinlemediler tabii. Bir tek onun kesilişini izleyememiştim, içimde azıcık bir insani duygu kalmış demek ki.

Bir keresinde de benim adıma bir kurban kesilmişti. Bu kadar bela atlattı nasıl hâlâ ölmedi gibilerdendi sanırım. Sabahın köründe annem kaldırdı ama körü gerçekten 6 mıydı neydi..
-Kalk abdest al.
-Bismillah.. Nolur ya, öldüm mü ne abdesti..?
-Kalk dedim kızın Hüseyin Amca'n geldi kurbanı kesecek.
-İyi anne bana ne kesin işte.
-Büyükbaban senin adına kestiriyormuş, vekalet vermen lazım.
-O ne be.! Tamam verdim vekalet hadi iyi uykular.
-Kızım öyle değil abdest al çabuk adam seni bekliyor.

Siz siz olun birisini kalk abdest al diye uyandırmayın. İnsanın aklına bin türlü şey geliyor, öldüm mü, biri mi öldü, kim öldü, gece ben burdaydım ama nasıl oldu ki bu iş, eve biri mi girdi, rüyamda mı bir şey oldu... Nerden gelir aklıma kurban vekaleti vermek..
Ağlaya ağlaya abdest aldım, hem korkarak uyandım hem benim yüzümden bir hayvan kesilecek bir başladım ağlamaya ama saatlerce.. Kİ bu olay olduğunda ben 17 yaşındaydım. Kendime saygısız etmeyi seviyorum.. Çüş demek istiyorum müsaadenizle..

İşte kurban bayramlarını artık şeker bayramı olarak anmayı tercih ediyorum. İnançlara saygım sonsuz ama benim tecrübelerim bu kadarına izin veriyor.

Durum bu..

Hiç yorum yok: