1 Mart 2011

Türkiye'de Günaydın


Günaydın kuzuşişlerim, erken kalkanın site yasakladığı güzel ülkemizde yine bir yasaklama vakası ile karşı karşıyaymışız. Ben de anlatanların yalancısıyım şimdilik, yalancı olmaya da razıyım yeter ki doğru olmasın bu. Ama maalesef doğruluğa doğru gidiyoruz. 
Çoğumuz DNS denen şeyi öğrendik artık, ayarlamalarımızı yaptık, başbakanımızın izinden gittik ve yasaklı sitelere girebiliyoruz ama biliyoruz ki sorun, sitelere giremememiz değil. SORUN, sitelerin ve dahi her şeyin yasaklanması.. 
Güzel ülkemizi yönetenlere sorsak, en özgür ülke Türkiye. İfade özgürlüğü dedin mi duracaksın, bir numarayız biz çünkü. Bize höt diyen yok, olamaz. Çünkü idarecilerimiz bizi koruyor, ifadelerimizi özgürce dile getirebiliyoruz. Tabii DNS ayarlarını değiştirenler arasında. 
Evet
Engelleme durumu şu an ne alemde bilmiyorum, bölge bölge engellenmeye başlandığını biliyorum sadece. 
Twitter üzerinden #blogumadokunma etiketiyle bir eylem başlatılmış, bunun dışında aslında her yer eylem alanı zaten, sesinizi duyurabildiğiniz kadar duyurun. 
Ve lütfen sadece sıra size, bize geldiğinde değil, her engellemede buna -porno siteleri de dahil- sesinizi duyurun. 

Bilenler bilir, Blogspot'un başına gelen ilk engelleme değil bu, ekim 2008'dekinde DNS ayarlarını değiştirmeyi bilenlerin sayısı bu kadar çok değildi ve herkes mağdur olmuştu. Kendi blogumuza giremiyorduk, bırak okumayı. O zamanki engellemenin sebebi bir mi birkaç blogun mu ne, Digiturk'e ait içeriğin yayınlaması idi. Ve içerik kaldırılması gibi basit bir önlem yerine koskoca Blogspot'u engellemeyi daha mantıklı bulmuşlardı. Şimdiki yasaklamanın nedeni bilinmiyor henüz. Bu da ayrı mesele, yasaklanıyoruz ama neden yasaklandığımızı bilmiyoruz. Şamata şamata şamata şamata..!!

Şimdi DNS var diye sakın sakın sesinizi çıkarmayı ihmal etmeyin, burada önemli olan girmek/girememek değil, yasaklamalar.. 

Madem ifade özgürlüğümüz var (!) ahanda buyrun size fırsat.. Büyükelçiye laf yetiştireceğinize somut somut gösterin ifade özgürlüğü olduğunu, değil mi hükümet!! Kaldırın yasaklamaları.. Alın size ortam işte.. 


Güncelleme: Yasak sebebi 2008'deki ile aynıymış. 
Selamlar Digiturk!

2 yorum:

pippi haşmet dedi ki...

kim 2008'de digiturk yüzünden engellendi. Birkaç blog sayfasında yer alan Digiturk'e ait videolar yüzündendi. Topluca engellendik. Birçok blog yazarı Digiturk'u arayıp bu yaptığınızdan dolayı üyeliğimi iptal ediyorum dedi. Hatta tanışları da bunu yapmaya ikna ettik. Digiturk'ü ile hava atanlara da ben onu şu şu sebepten dolayı kullanmıyorum, kullananları da onaylamıyorum deyip soğuttuğumu hatırlıyorum :) Kuşun ateşi söndürme çabası diyelim. Tepkiler büyüdükçe çekinmişlerdi, yalan yok. O zamandan hatırladığım şu var, bütün sorun karar veren kişinin içerik kaldırmak, sadece o bloga ceza uygulamak gibi değil de site kapatma şeklinde karar vermiş olmasında. karar veren kişi blogger'ın ne olduğunu bilmediği için tümden kapatmayı tercih etmiş. gibi bir açıklama geldiğini hatırlıyorum, yanlışsam düzeltin. Uğraşmıştık, sonunda halledilmişti. Tabii sansür olayını o zamanlar bu kadar net bilmiyorduk, mücadelemizi bütünleşip yapamıyorduk sosyal medya denilen şey yaygın değildi. Yasaktan bir iki gün sonra Digiturk adı geçmeye başlamıştı. Şimdi henüz yasak her yerde bile tam başlamamış, isim ne zaman çıkar piyasaya acep? Bu sefer ilk seferden daha çok merak ediyorum kapanış sebebini.

pippi haşmet dedi ki...

2008'de olduğu gibi Digiturk nedeniyleymiş efendim. Abonesi olanlara özellikle bildiririm.