2 Ağustos 2010

İsmin Ne Dedi Söyleyiverdim Mücella Mücellaİsimler geleceğimizi etkiler mi? Çocuğa isim seçerken neye dikkat etmemiz gerekiyor.?

Doğu kültüründen gelen bir şey olduğu için bazılarına göre safsatadan öteye gitmez belki ama eminim ki "Gördüğüm Emre'ler genelde böyle, gördüğüm Sibel'ler genelde şöyle" diyebilecek birileri vardır. Biraz dikkat edince çıkabiliyor. Mesela Zeynep ismi.. Şimdiye kadar rastladığım Zeynep'lerin hepsi güzel. Hatta şöyle örnekleyeyim. Bir gün dolmuşta yanıma çocuklu bir kadın oturdu. Çocuğu çok güzeldi. Bir de böyle tatlı tatlı konuşuyordu ki sormayın. "İsmi Zeynep mi?" diye sordum. Kadın neye uğradığını şaşırdı. Tutacağından emin değildim, sadece denedim ama tuttu. Zeynep'miş kızının adı.

Gerçi Zeynep ismi ağır bir isimdir ve uygun zamanda verilmezse -sanırım kış bebekleri için tercih edilmesi gereken bir isim bu-, eğer kişide hırçınlığa neden olabiliyormuş. Yani ismi kişiye ağır gelebiliyormuş. 
Eski alimler kalmadığı için belki de bunlar unutulmaya yüz tutmuş bilgiler, ayrıntılı araştırma yapmak için kaynak seçecek olanlara İnternet pek de yardımcı olmuyor. 
Doğuya ilgi duyduğum için bu tür hikayeler duymuşluğum var. Mesela ismini taşıyamama diye bir şey var. İntihar vakalarının çoğu için ya da genelde bol sorunlu yaşayan, manevi çıkmaza giren kişiler için ve hastalığa yakalananlar için bu yorum yapılabiliyor. Bazı Türk topluluklarında da halen var bu mesela. Örneğin Muhammed ismi seçilir çocuğa ama çocuk sorunlar yaşamaya mesela çok yaramaz olmaya, çok ağlamaya, çevresine zarar vermeye başlarsa bu isim değiştirilebilir. Aynı şekilde Kuran'da geçen isimlerde de durum böyledir. Ve hatta isim değiştirildikten sonra ya da yanına ek bir isim geldikten sonra çocuğun bu olumsuz durumunun ortadan kalktığı gözlemlenir. 

Sümerlerde bile isimlerin kişilikleri etkilediğine ilişkin inanışlar varmış. 
Bu konunun bilimsel açıklaması da varmış sanırım. Titreşimle yani kelimedeki seslerin titreşimi ile ilgili imiş. Bu titreşimler maddeyi yani bireyi etkileyebiliyormuş.
Doğunun haricinde de yine farklı kültürlerde farklı yorumlansa da isimlerin insan kaderini, kişiliğini etkilediği düşünülmüş. Latince bir deyiş var mesela, "Nomen est Omen" (İsim Kaderdir)

İsim seçme konusunda mevsimlerin bile etkisi olduğu söylenir, yani eskiden daha yaygın bir inançmış bu. Ağır isimler kış ve sonbaharda, daha yumuşak anlamlı isimler ise yaz ve ilkbaharda tercih edilmeli imiş mesela. Bir de bir de iki isim tercih edilmesi hususunda dengeli olması için bir isim sert seçilmişse illa diğeri daha yumuşak olmalı imiş.

Mahallede bir abimiz var adı Yaşar. Öğrendiğime göre ailesinin ondan önce 5-6 tane çocukları olmuş ama hiçbiri fazla yaşayamadan ölmüş ve bir büyüğe danışmışlar. -Çok yaratıcı bir çözüm- Adına Yaşar koyun demiş ve evet görüldüğü üzere abimiz şu an sapasağlam yaşamakta. Başka da kardeşi yok.

Aslında bu isim seçme meselesi görüldüğü üzere çok karışık. 
Ebcet hesabı diye bir şey bilir misiniz? Harflere sayılar verilmesi ve çeşitli matematiksel işlemler ile belli bir sonuca ulaşılmasına dayanır. Misal, Kuran'da Ahirun suresinde geçen bir tamlamada yapılan hesaplama ile İstanbul'un fethedildiği tarihin çıkması gibi.. Cifr hesabı da deniliyor buna, ebceti de içine alan bir terim cifr.
Kabalada da benzer sonuçlar çıkarılıyor. Onların alimleri farklı elbet, kitap da farklı ama amaç aynı. Kitaptan farklı yöntemlerle şifreler çözmek.
Bunlardan neden bahsediyorum. İsim seçerken bir bilene danışma gerekliliğinden bahsediyorum. Anlamı güzel olmalı evet, ses olarak güzel olmalı evet, ama ebcetin nasıl yapıldığını bilmek yetmiyor mesela ben biliyorum güya ama önemli olan onu yorumlamak.. Çocuğa isim verilirken buna bile dikkat etmek gerekebilir kanımca.

Forumlarda dolaşan bir yazının linki. Aslında yazının linkini alamadığım için başlıkta biraz aşağılara indiğinizde İsminiz ve Kaderiniz başlığıyla yayınlanan yazıyı göreceksiniz. Misal mahiyetinde.

Farklı yazıların içinde verilen bir örnek "GÜL". İsminin içinde Gül geçenlerin sorunlu bir hayatları olduğu ve genel itibarıyla pek de gülemediklerinden bahsediliyor. İki tane yetişkin Gülay tanıyorum, ikisi de bu tanıma kesinlikle uyuyor.
Adında Y harfi geçenlerin 10-11 yaşlarında hayatlarını ciddi şekilde etkileyecek bir kırılma yaşadığı söyleniyor. Bunu da iki örnekle onayladım gitti. 
Adında Ü harfi bulunanların sorunlu olabilecekleri söylenmiş. Zaten Gül'ü de etkileyenler özellikle G ve Ü imiş. Velhasılı kelam..
Mert'lerin çalışkan, Zeynep'lerin güzel olduğunu söyleyebilirmişiz. Bunun dışında benim de kişisel tespitlerim var ama neme lazım böyle ulu orta söyleyip de azıcık olan arkadaş çevremi de kaybetmeyeyim..

"Aman efendim ben bir Zeynep tanıyorum hiç de güzel değil" diyebilirsiniz normaldir. İstisnalar elbette olacak, zira kaderi, kişiliği, fiziği etkileyen tek şey isim değildir. Bunu da eklemek lazım.

Karman çorman bir yazı oldu. Araştırmak isteyenlere çıkış olsun diye yazdım ve tabii herkes eteğindeki taşları döksün bakalım ne var ne yok değil mi ama.. Evet. 


http://pippihasmet.blogspot.com/2010/08/ismin-ne-dedi-soyleyiverdim-mucella.html

26 yorum:

Mavi Balon dedi ki...

Tanıdığım iki Zeynep var ikisi de gerçekten çok güzeller... Ayrıca ismin insanın kişiliğini etkilediğine inanıyorum. İsmim ŞENİZ, neşeli iz bırakan anlamında. Öğünmek gibi olmasın ama, bir ortama girdiğimde Şeniz geldi, güleriz bizi neşelendirir, hayata bağlar diyen çok oluyor :))

pippi haşmet dedi ki...

Mavi Balon, babaannemin adının anlamı bulduğu yere oturan, sık sık dinlenen. Babaannem babaanne olmadan önce de böyle biriymiş. Hemen yorulup bulduğu yere oturan biri :)
Bende de var ismiyle uyum ama söyleyemiyorum şimdi. huf..

perpetual gloom dedi ki...

ya ben ya ben (:

pippi haşmet dedi ki...

perpetual gloom, safmışsın sen, kolay kandırılıyormuşsun.
Bir de ergenlik başı gibi ciddi bir olay yaşamışsın.
ki malumdur.
Evet bu kadar biliyorum.

Adsız dedi ki...

bende isimlere inanırım.. Hayatımda ömerlerle hiç anlaşamamıımdır..

ve gökyüzünden konulan isimleride insanlar kaldıramıyormuş.. yıldız falan filan

hevesli bardak dedi ki...

tv8de mi ne bi yerde "kuantum kırılması" diye bi program var, ne zaman denk gelsem "adınızda N harfi var onun için şöyleböyle" diye bir şeyler konuşuyorlar. Neler duyuyoruz.

Benim ismim de ağır isimmiş ha, Allah'tan kış çocuğuyum ama.

Kırmızı Adam dedi ki...

Hahah, Zeynep niye kış ismi olsun?

Haşmet'i ne yapalım peki? :)

Oğlum olursa adı 'Mert Emir' olacak. :)

Nunuş dedi ki...

lisedeki felsefe hocam adım zeynep olmadığı halde sürekli bana zeynep diye seslenirdi.. ona göre ben aslında zeynep olmalıymış..halbuki ne güzelim ne de alımlı..vardı bir bildiği herhalde :))

Asortik Krep dedi ki...

Yazdıklarına genel olarak katılıyorum.
İsmiyle hayatların benzeştiğine de inanıyorum :)

Azze dedi ki...

Çok teşekkürler, farklı bir merak konusu oldu benim için.

Sıklıkla kurduğum 'tüm handeler aynıdır' cümlesinin dayanağı olarak gösterebileceğim mantıklı algılanabilecek birşeyler var artık.

Eline sağlık.

PAPATYA PRENSES dedi ki...

insanlar isimleriyle müsemma olurlar. bu sebeple çocuklara isim verilirken çok dikkatli olunması gerekin.

misalen bir ara aleyna ismi çok modaydı. kuranda geçiyor diye konuluyordu. ve aleyna ismine sahip olanlar çok yaramaz olurlar. çünkü aleyna "üzerinize" demek. dolayısıyla çocuk üzerine üzerine geliyor ve seni üzüyor:)

benim tanıdığım tüm zeynepler de saf olur. ama hepsi de güzel o ayrı:) demek ki hem güzel hem saflar:)))

güllü bir isme sahip olmama rağmen hep gülecek birşeylere sahibim çok şükür. belkide isminin başında "yaşama sevinci" manasına gelen bir isim daha olduğu içindir:)

sahabe isimleri ve peygamber isimlerini ise tek koymamak lazım,yanına mutlaka bir isim daha eklemeli. çünkü ismin manevi sorumluluğu çocuğun üzerine ağırlık oluşturur.

falan filan:)

allecra frain dedi ki...

benim adımın anlamı da çok gülen neşeli ve ışık saçan.

gerçekten inanılmaz güzerim güldürürüm.

İki isim konusunda da doğru bence iki ismli olanlar genelde hem hayırlı evlat hem nazardan, kötülüklerden korunurmuş. kerdeşimle bizim iki ismimiz var ve sülaledeki 20 çocuktan ben kardeşim ve 2 isimli olan 2 kuzenim adam akıllı okuyabildik diğerleri laylaylom geçirdi ömrünü :)

Babamın çocuk felci geçirmişti küçükken babannemler ay yaşicakmı diye endişelenirken amcam dünyaya gelmiş ve adını yaşar koymuşlar o sapasağlam mesela.

Örnekler çok. kızımın adını zeynep koycam :)

Mert dedi ki...

Ben bir tane Mert tanıyorum, tembelin, aylağın, işeyaramazın önde gideni :)

allecra frain dedi ki...

tüm handeler nasıldır ki?

Azze dedi ki...

@Allecra Frain: Bilmem, benim tanıdıklarım hep çok atılgan ve alıngan :)

wimparella dedi ki...

işin ilginç tarafı genel bi söylem olmdan önce de böyle düşünüyordum zeynep hakkında mesela snora bir iki kişden daha duydum ben böyle söyleyince onlarında aynı kanıda olduklarını şimdi burada okuyunca da hem bir şaşırma hali hem de bir tebessüm etkisi yaptı :D ayrıca bir muhammed tanıyorum yok böyle bişi fena ötesi. gerçekten inanmaya başladım ben de isimlerin insanlar üzerinde etkili olabiliceğine. araştırılası

pippi haşmet dedi ki...

simeranyam, evet duydum onu, doğadan isim seçmeyin diyorlar ama tam sebebini anlamadım bu işin.

pippi haşmet dedi ki...

hevesli bardak, çok karışık konu, valla araştırmaya kalksam bile bu işin altından kalkamam gibi geliyor.

pippi haşmet dedi ki...

Kırmızı Adam, valla ben uzman değilim ki, dedim ya araştırmak size kalmış ben başıma alamadım konu karışık çünkü gerçekten üstesinden gelebileceğim gibi değil :D

pippi haşmet dedi ki...

Nunuş, keees güzel değilmiş alımlı değilmiş, yeme biziii :D

pippi haşmet dedi ki...

Asortik Krep, işte ben de tam olarak en sade şekliyle buna inanıyorum. Diğer kısımlardan emin değilim ağır geliyor konu.

pippi haşmet dedi ki...

Azze , teşekkür ederim :) İşe yaramasına sevindim.

pippi haşmet dedi ki...

PAPATYA PRENSES, isminde gül olmaması iyi çünkü asıl onlar gülemiyormuş işte. G ve Ü ebcette değer olarak da büyük sanırım ondan.

pippi haşmet dedi ki...

allecra frain, değil mi ama düşününce bir sürü örnek bulabiliyoruz. Ben de mesela şairler arasındaki Ahmet çokluğuna takılıyorum. Dikkatimi çekmişti fi tarihinde. Belki bununla ilgilidir o da.

pippi haşmet dedi ki...

Mert, istisnadır o :)

pippi haşmet dedi ki...

wimparella, ben de bu isimlerin kişilikleri ya da kaderleri etkileme olayını kendi gözlemlerim sayesinde bulmuştum sonra da biraz araştırmıştım. Meğer varmış evet böyle bir şey. Ama dahasına erişemedim, çok karışık konu :)