4 Temmuz 2010

Size En Uygun Ruh Hastalığı Hangisi?

Hastalık moda olur mu arkadaş, oluyor valla.
Bir ara depresyon modaydı. Hatta sıradan bir kelime haline geldi. Depresyondayım, unutuldum aldatıldım. Herkes üzülür üzülmez depresyona girdim diyordu. Depresyon sana girmiş olmasın?
Bu hastalıkların raporlarını taşımanın acısını biliyor musunuz acaba? Ne zaman bir işe kalkışsanız önünüze bu engeli koyan birkaç kişi çıkıyor. Onlara göre hastasınız ve bazı görevler size göre değil. 

Panik atak var misal bir de. Herkes panik atak. Panik atak yüzünden nefes alamamanın acısını yaşamadıklarından, hayatı bu hastalığa göre şekillendirmenin yoruculuğunu bilemediklerinden olsa gerek. Sürekli ilaç kullanmak zorunda kalışınızı, ilacınızı alamadığınızda yaşadığınız sorunları... Panik atağım ben, panik atağım ben. Elinin körüsün sen.

Şimdi de gözlemlediğim kadarıyla "Manik depresifim" cümlesi moda olmuş.
Şaka mısınız arkadaşım siz.? Basit bir şey mi sanıyorsunuz bu hastalıkları?
Sevgilim beni terk etti depresyona girdim, annem beni döverdi bu yüzden manik depresif oldum. Yok sen sadece gerizekalısın.
Bu hastalık yüzünden son 3-4 senesi heba olan arkadaşımdan biliyorum ve açıkçası bu nedenle de bu kadar hassasım. Onun ne kadar üzüldüğünü ben biliyorum, her anında yanında olmaya çalışıyorsun ama elinden de fazlası gelmiyor. İstemiyor seni, gidiyor. İntihar eğilimi.. İyileşme arzusu.. Her şey iç içe. Çok ünlü bir doktora gidiyordu nitekim uzun zaman hastanede kaldı, eve geldi ilaç tedavisi devam etti, ilaçlar yüzünden kilo aldı, bir süre onları kafaya taktı, dersleri kötü gitti.. Her şey alt üst oldu. Son birkaç aydır topladı kendini, her şeyi düzeltiyor yavaş yavaş. Hastalığın yeniden nüksetmemesi için kendine inanıyor, biz de inanıyoruz ona, yeniden nüksetmeyecek hastalık. Durum bu. Çoluk çocuğun dikkat çekmek için kullanacağı şeyler değil, bunlar, olmamalı.
Ben gerizekalıyım desin dikkat çekmek isteyen gerçekten daha çok dikkat çeker hem de yalan söylememiş olur.

Ayrıca alakasız olacak biliyorum ama kanlı manyak manyak resimleri seven herkes cinayet işleme potansiyeli taşımaz. Birinin bunu söylemesi gerek sanırım insanlara. Gençlerden biri bir olaya karışınca hemen Facebook'a eklediği resimlere bakılıyor, ay aman çok manyakmış, sorunluymuş zaten deniliyor. Off sığ mısın arkadaşım sen? Genelleme yapma. Tamam kabul, saçma bir heves onlardaki ama ergenlik işte, bir süre sonra düzeliyor insan. 
Öyle işte. 

9 yorum:

Mavi Balon dedi ki...

üzel bir yazı, anladım ki benim depresyonum,panik ataklığım, manik depresif halim falan yok. Gerizekalıdaaaa değilim yaaneee.... (bunu ağzını yaya yaya söyleyen dip saç boyası gelmiş sinir olduğum ergen kızlar gibi dedim ama) Rabb'ime şükür.

kIrmIzILI dedi ki...

Sayın yazar, yazınız beni çok etkiledi. Depresyondayım ulan modundan çıkma kararı aldım, insanları kandırma çabalarımdan vazcaydım.
Saygılar.

Depresif Ayu dedi ki...

evet PH, şimdi canı sıkılan hemen kendine popüler isimli bir psikolojik hastalık ismi yapıştırıp gururla taşıyor... Diğer konuya değinmen de iyi olmuş.Korku-vahşet filmlerini izliyorum diye millet beni potansiyel seri katil olarak görüyor :(

Adsız dedi ki...

canım arkadaşına geçmişş olsun:( söylediklerinde çoook haklısın.Panik atak rahatsızlığı geçirmiş biri olarak ne kadar zor bird urum olduğunu anlayabiliyorum.benim de annem depresyon hastası.Ömür boyunca koruyucu olarak ilaç içmek zorunda ama iyi ki ilaçlar var.yaşamını düzene sokuyor.Arkadaşınında bu rahatsızlığı en kısa sürede ilaç ve senin ve ailesinin desteğiyle atlatacağına yürekten inanıyorum.öpüyorum.

pippi haşmet dedi ki...

Mavi Balon, çok şükür aman Allah kimseyi hastalıkla terbiye etmesin.

pippi haşmet dedi ki...

@kIrmIzILI
heh şöyle ;)

pippi haşmet dedi ki...

@Depresif Ayu
Salak onlar salak :)

pippi haşmet dedi ki...

@kamikaze
Sağ olasın. Size de geçmiş olsun.
Ciddi hastalıklar bunlar ama insanlara anlatamamak kötü.

pithopitho dedi ki...

geçenlerde ben de bununla ilgili bişeyden bahsetmiştim hay sen çok yaşa diyorum...