16 Mayıs 2010

En Az 3 Çocuk Yapın

En az üç çocuk yapın, onlara gemicikler alın, onları yurt dışında okutun e mi sevgili halkım?
Hastalanırlarsa Rabbiniz size de Cleveland der, gidersiniz misler gibi tedavi olursunuz..

Hangi ülkenin başbakanı söylüyor bunu.?
Türkiye'nin başbakanı.
Türkiye'ye bakalım..
Eğitim berbat, sağlık hizmetleri berbat, yetişen nesle bakıyoruz bırakın dünyaya yararlı olmayı daha ekmek parasını kazanamıyor, çünkü işsiz.

Belki pişman olmuştur diyoruz ama yok pişmanlık da yok. Aksine "ben '3 çocuk' demedim 'En az üç çocuk' dedim." diyor. Yani 4, 5, 6.. Allah ne verdiyse yapın diyor.

Bakayım ben kendime şöyle bir.
İşsizim, babamın sağlık zımbırtısı olmasa -o bile yetmiyor tam olarak- hastalandığımda ölebilirim. Babamdan harçlık alıyorum 25 yaşımda olmama rağmen. Eğitim gördüm ama bir işe yaramıyor. Zamanında sanayide tornacı olmayıp salak gibi okuduğum için şimdi istesem de tornacı olamıyorum. Evlenemiyorum, çünkü neyime güvenip evleneyim. 
Evlensem geçinebilecek miyim?
Hadi iş buldum diyelim. Babama bakıyorum mesela, sırtında dünyanın yükü. Bir sürü kart borcu var. Kart kullanmasa aynı borcu yine yapardı çünkü buna mecbur. Aldığı üç kuruşla ev geçindirip bir de kardeşimi okutamıyor. Bitirdiğim okulun masrafları bile babama kaldı, adamcağız benim borcumu da ödüyor bir yandan. Evlensem aynı şeyler benim de başıma gelecek hemen. Evi krediyle kuracağım, düğün yok, zaten mümkün de değil, düğün dernek kolay mı öyle.. Düşünüyorum düşünüyorum, evlensem, çocuk gelecek olsa sevinemem ben, dünya başıma yıkılır hatta. Nasıl bakacağız o çocuğa, mamasıydı, beziydi, eğitimiydi, sağlığıydı.. Mümkün değil mümkün değil..

Ben de diyorum ki başbakanın önerisinin üzerine: En fazla 1 çocuk yapın. Daha fazlası intihara sebebiyet verebilir. 
Benim durumum iyi, ben okuturum da büyütürüm de diyorsanız siz bilirsiniz, ama bu çocuk da bir gün gelip şu benim durumuma gelecek. Lanet edecek belki doğduğuna. Ben olsam bu riski göze alamazdım.

Gerçi başbakan demese bile zaten en az 3 çocuk yapıyorduk biz. Doğuda özellikle ciddi bir sorun bu. Devletin dağıttığı doğum kontrol haplarını nüfusumuzu kontrol altına almaya çalışıyorlar diyerek çiçeklerin dibine gömen bir milletiz biz. 
Çoğalmak güzel ama zibil gibi yeteneksiz, donanımsız insan olacağına, az da olsa akıllı fikirli, yetenekli insanın olması daha yeğ değil mi?


-

8 yorum:

kült ablası dedi ki...

çocuğunun kaçıncı sınıfta olduğunu bilmeyen velilerim var.soy ağacı etkinliklerinde anam ağlıyor,çocukların 16,17 kardeşi,amcaları,halaları,teyzeleri,dayıları bir a4'e sığdırması da mümkün olmuyor haliyle:)
okul çağı gelmiş çocukları tespit amaçlı yaptığımız gezilerde ''aaa okula geçen sene mi başlaması gerekiyordu? boyu kısa diye anlayamadım ben bunu'' cümlelerini duyuyoruz mesela.
sonra şu doğum kontrol haplarından yola çıkarak devletin tasarruf amaçlı dağıttığı floresan lambaları ''bizi izlemek için güççük kamera koymuşlardır bunun içine'' deyip toplu kırma eylemlerini de görünce...

bu insanlar da çocuktu zamanında.çocuklarının da sonu buna benzer olacak ne yazık ki...

cemo dedi ki...

İnsanın zekası yaptığı çocuk sayısıyla eşdeğerdir ne kadar çok çocuk yapıyorsan o kadar aptalsın demektir.İlgisiz ve bakımsız yetişen her çocuk topluma ve aileye sıkılmış bir kurşundur aynı zamanda.

Not:Aziz nesin az bile demiş.%65 den fazla

Montevida dedi ki...

mükemmel bir yazı. ailesinin maddi durumu iyi olan aklı başında gençlerin bile gelecek kaygısı var. çünkü hiçbirimizin babası başbakan değil. her gün "ilerde napıcam ben" dediğim oluyor. kendi geleceğimi güvenceye almadan doğuracağım çocuklarımı nasıl düşünebilirim ki.. bi de çıkmış en az 3 çocuk istiyor. önce kendi karnımızı doyuralım, önce karnımızı doyurmamıza imkan versinler. tayyibe çocuk yapmak kolay... böylesini başımıza getirenler "neden suç oranı arttı cart curt" demesinler. kadınlarımızı da çocuk doğurmaya teşvik edeceğine, çalışmaya teşvik etse... ama çalışacak iş mi var, değil mi...

orta karar dedi ki...

Dullar da evlensin, yeni üçlü döller verilsin diye düzenlenen evlilik programlarını da hükümet teşvik ediyor paranoyası içindeyim..

pippi haşmet dedi ki...

@kült ablası
Benim görev yaptığım okulda da vardı aynı sorun. Çocuklar kaç kardeş olduklarını bile bilmiyorlardı, kardeşlerinin isimlerini sayamıyorlardı. Aileler tarlada çalışsın diye çocuk yetiştiriyorlar onlar için başka bir değeri yok çocuğun. Rezil bir durum rezil..

pippi haşmet dedi ki...

@cemo
Kesinlikle. Hadi güllük gülistanlık bir dünya olsa anlarım sadece TR boktan diğer ülkeler cillop olsa da anlarım belki ama yok bütün dünya berbat. Küresel ısınması var önümüzde 3. dünya savaşı var. Yakınımızda terör var. Açlık var kıtlık var o var bu var.
Bunlara rağmen birden fazla çocuk yapmak ne demek, günahtır yazıktır o çocuğa..
80'lerde doğan biri olarak anneme hâlâ soruyorum, ne cesaret doğurdun beni diye. Öyle ya yakın zamanda darbe olmuş, ne cesaret..
Ben yapamam mesela, insanların aklına şaşıyorum.

pippi haşmet dedi ki...

@Montevida
Aynen. Suç oranı arttı, her yerden intihar haberi geliyor, taciz tecavüz haberi geliyor. Her pislik arttı.

Survivor'a gidenler bile can ciğer kuzu sarmasıyken aç karna nerdeyse birbirlerini yiyecek. İnsan bu sonuçta, bir tarafımız hayvan.
Taciz tecavüz de arttı, Türkiye'de cinselliği sağlıklı olarak yaşayan kişi ne kadardır ki.. Millet evlenmek istiyor, hormonlar malum ama evlenemiyor. Enerjisini atacağı işi de yok. Saldırmaya başlıyor hayvanca.
Daha çok rastlarız böyle olaylara maalesef.
Aç karna hiçbir şey olmuyor.

3 çocuk yapıp ya onlardan biri olmasını izleyeceğiz herhalde ya da onların katlettiklerinden biri.
Bunu istiyor sanırım başbakanımız.

pippi haşmet dedi ki...

@ortakarar,
Olabilir valla beklerim, hiç şaşırmam..